Jak vybrat svatebního fotografa – díl III.

Dnes se mrkneme na třetí a závoreň poslední díl / rozhovor "jak vybrat svatebního fotografa". V přechozích dílech I. a II. jsme měli rozhovory s fotografem Davidem Faicem a Jaromírem Zubákem.

Na mé otázky budou v tomto díle odpovídat fotografové rovnou dva. Jakto? Protože Fotíme lásku tvoří pár fotografůKuba a Anička! Nejedná se pouze o pár spolupracujícíh fotografů, ale i pár v životě. A protože se to ve dvou lépe táhne, budete mít i svatbu zachycenou hned 4 očima a 2 objetivy.

– Za jak dlouho se manželé dočkají výsledku? Dostanou nějakou “ochutnávku” už po pár dnech nebo musí počkat na všechny fotky?


Na to neexistuje univerzální odpověď. Když je to první svatba v daném roce, fotky jsou přibližně do 7 dní hotové. Pokud si ale vyberete termín v hlavní sezonu, může to být až měsíc (v takovém případě posíláme menší ochutnávku). Věřte ale, že není kam spěchat. Pokud chcete mít krásné fotky, dejte tomu čas.


– Kolik fotek přibližně ze svatby dostanou? Budou všechny upravené?


V každém balíčku máme určitý počet fotek, které dostanete upravené. Tohle je ale jen teoretické číslo a když fotky upravujeme, tak by nám bylo hrozně líto vám těch fotek nedat více. Zatím jsme se nesetkali s tak nudnou svatbou, kde by jsme neměli co fotit. Nicméně, na svatbě nenafotíme jen 200, 300 nebo 400 fotek. Fotíme sekvenčně, abychom mohli vybrat vždy tu nejlepší fotku, kde se nejlépe tváříte. Z takové svatby si pak odnášíme okolo 5.000 fotek a jednu po druhé poctivě vybíráme.

– Rozlišujete velikost fotek? Například pro tisk versus pro web?


To rozhodně. Fotky od nás dostanete na flash disku v dřevěné krabičce v plném rozlišení. Ty samé fotky vám také nahráváme na webové portfolio kam máte přístup jen vy a přátelé, kterým to pošlete. Dostanete odkaz a heslo na vlastní galerii, která vám zůstane. Všechny tyto fotky jsou plném rozlišení pro tisk na plátno, do fotoknížky, nebo jako tapeta do telefonu či počítače. V případě většího tisku na plátno navíc fotku upravujeme dle vašich potřeb, aby byla ještě dokonalejší.

– Dostanou manželé jen fotografie v elektronické podobě?


Fotky od nás dostanete v tištěné podobě ať už jako samotné fotky (které jsou součástí dřevěného packu), nebo natištěné v krásné fotoknize potažené plátnem či dýhou s vygravírovaným jménem.

– Máte svůj určitý styl (úpravu fotek / kompozice) nebo se snažíte přizpůsobit klientům?


Každý fotograf má svůj styl, nebo také “podpis”. Jde o to jak fotí a jak fotky upravuje.

– Trváte před samotnou svatbou na osobní schůzce? Proč si myslíte, že je to důležité?


Předsvatební schůzka je opravdu důležitá. Nejen že spolu probereme detaily svatby (kdy a kam máme přijet, co se kdy bude dít, na co se máme připravit), ale také se navzájem poznáme. Dozvíme se něco málo o vás, vaše záliby, společné koníčky, které můžeme zakomponovat do focení. Tyhle věci se těžko na svatbě dohání.

– Ukazujete na schůzce klientům svou práci, nebo už se předpokládá, že vás oslovili na základě fotek, které viděli?


Před schůzkou máme podmínku, že musíte vidět naši práci. Co ale občas nosíme na schůzku, tak je dřevěná krabička a vzorník pláten na fotoknížku.

– Co klienti mohou od osobní schůzky očekávat? Dostanou jen informace k vaší práci nebo i doporučujete jiné dodavatele, se kterými máte dobré zkušenosti?


Jelikož svatební schůzku máme zhruba týden před svatbou, tak dodavatele na schůzce neřešíme. Nicméně jsme s vámi v kontaktu od začátku co si nás rezervujete, takže spolu řešíme věci okolo svatby, harmonogram, dodavatele a další drobnosti. Navíc jsme se zapojili do projektu kde mají úžasnou “šekovou knížku”. Tam si můžete vybrat z několika dodavatelů i s menší slevou. Na samotné schůzce se s vámi chceme hlavně poznat a probrat celý průběh vašeho svatebního dne.

– Jak dlouho dopředu je zapotřebí si u vás rezervovat termín?


Ideálně jeden až dva roky dopředu, máte alespoň větší výběr v termínech. Pak už je to o štěstí, jestli se trefíte do volného termínu.

– Kolik vaše práce stojí a jak dlouho během svatby fotíte? Máte více možností / balíčků na výběr?


Stojíme hrozně moc a přitom hrozně málo. Je to jen o tom jaké máte priority. Jestli mezi ně patří krásné fotky a vzpomínky na celý život, tak jsme pro vás levní. Pokud nevíte co byste s fotkami dělali a vlastně je ani nepotřebujete, jsme pro vás nejspíše zbytečně drazí. V základu máme ale 3 balíčky a z nich si každý vybere. Jinak veškeré informace máme rozepsané v každém balíčku. Na svatbě trávíme nejčastěji okolo 8-12h.

– Jak je to s výběrem vhodného místa pro focení? Když se jedná o místo, kde jste ještě nefotil, může klient počítat s tím, že si místo “omrknete” nebo se jedná spíše o improvizaci?


Všechno je to o improvizaci. I když místo známe, tak pokaždé je jiné.. jiné roční období, jiné počasí. Na nové místa se jdeme rádi podívat pokud to je možné. Máme pak aspoň hrubou představu o tom, jaké to bude.

– Kolik svateb ročně fotíte?


Třeba tento rok? Tak to si můžeme spolu spočítat.... 38-karanténa=počet svateb co budeme fotit... a napovíme, jednu svatbu jsme tento rok už stihli nafotit! ? #rouskyvsem

– Jaký typ snoubenců si vás převážně vybírá? Liší se pojetí svateb nebo je to velmi různorodé?


Tohle je opravdu různorodé a to nás na tom moc baví. Každá svatba je jiná.

– Proč by si snoubenci měli vybrat právě vás? Čím je vaše práce nebo přístup jedinečný?


Proč si vybrat právě nás nebo někoho jiného? Protože se vám naše/něčí práce moc líbí. Musí se vám líbit barvy, to jak jsou fotky zachyceny, to co z nich cítíte. A čím je náš přístup jedinečný? To by nám taky někdo mohl říct! My prostě děláme svou práci která nás hrozně moc baví a kterou milujem. Jsme mladý zamilovaný pár a rádi poznáváme nové lidi.

– A na závěr – jakou chybu dělají snoubenci při výběru fotografa nejčastěji? Mohu vás poprosit o nějakou radu / postřeh?


1) Nenechávejte výběr fotografa a dalších dodavatelů na poslední chvíli. Opravdu, nebojte se řešit svatbu hned další den co se zasnoubíte. Rok nebo dva dopředu. Pokud to budete řešit později, jste hodně omezeni tím kdo vám bude fotit, kde svatbu budete mít, kdo vás oddá, jaké budete mít šaty. Musíte s datumem sladit hosty, místo, hostinu, fotografa a kapelu a spoustu dalšího. Takže ideálně rok dopředu ať máte klid ?.

2) Snažíte se ušetřit na fotografovi. Teď si asi říkáte, tomu Kubovi s Aničkou se to říká, oni ty peníze dostávají...Ano, živíme se tím, ale teď odhoďme tyhle věci stranou. Fotky jsou pro vás jednou z mála vzpomínek na kterou se rádi podíváte znovu a znovu, kterou ukážete svým známým a přátelům . Věci mají určitou hodnotu i podle toho jak dlouho vydrží.

Děkuji za poslední rozhovor sympatickému páru fotografů Aničce a Kubovi, které můžete sledovat na Facebooku a Instragramu

Doufám, milé nastávající nevěsty, že jste díky této sérii článků / rozhovorů s fotografy zjistily, co je při zařizování fotografa důležité, na co se ptát a na co brát zřetel ?. Pokud vám pomáhají rozhovory přímo s dodavateli, budu moc ráda když mi napíšete, o kom byste se rády dočetly příště – kameraman, svatební místo, kytice? To nechám na vás!

# Tagy článku
Minutky
Tipy na písně – první novomanželský tanec

Tipy na písně – první novomanželský tanec

Ohodnotit
Kdo nás sleduje na Instagramu si možná už všiml, že mám velmi ráda přidáván...
Číst více
Jak stylově a navždy uchránit svatební kytici?

Jak stylově a navždy uchránit svatební kytici?

Ohodnotit
Chcete mít na svůj den D co nejvíce vzpomínek a to nejen v podobě fotek neb...
Číst více
Dřevěné, originální a věčné!

Dřevěné, originální a věčné!

Ohodnotit
Vždycky mě k sobě táhly přírodní výrobky, které už samy o sobě nesou příběh...
Číst více
Šperk, který má smysl – aneb náramek pro družičky přesně na míru

Šperk, který má smysl – aneb náramek pro družičky přesně na míru

Ohodnotit
Skoro každá nevěsta přemýšlí nad tím, jak nejlépe poděkovat svým kamarádkám...
Číst více
Ptáte se: Šaty s tělovou síťkou?

Ptáte se: Šaty s tělovou síťkou?

Ohodnotit
Číst více
Šperk, který má smysl – aneb náramek pro družičky přesně na míru

Šperk, který má smysl – aneb náramek pro družičky přesně na míru

Ohodnotit
Skoro každá nevěsta přemýšlí nad tím, jak nejlépe poděkovat svým kamarádkám...
Číst více
Ptáte se: Jak se nosí šaty se spadlými rukávy?

Ptáte se: Jak se nosí šaty se spadlými rukávy?

Ohodnotit
Zajímá vás, jak se budete moct pohybovat v šatech se spadlými rukávy? Budet...
Číst více

Co na článek říkáte? Dejte mi prosím zpětnou vazbu do komentářů

Ohodnotit
Napište mi první komentář, prosím.
Jak vybrat svatebního fotografa – díl II.
Předchozí

Jak vybrat svatebního fotografa – díl II.

Ohodnotit
Najít a zvolit toho správného fotografa je dle méh...
Číst více
Bílá vs. slonová kost: Jakou barvu šatů vybrat?
Další

Bílá vs. slonová kost: Jakou barvu šatů vybrat?

Ohodnotit
Jedno z nejčastějších dilemat každé nevěsty je vol...
Číst více